OG shop member gallery
OldGobbler
          bullet Forum Board      bullet Pushpin Turkey Call Blog      bullet Advertising Info     

OG Gear Store

Sum Toy
Dave Smith
Wood Haven
North Mountain Gear
DC Cattle Ranch






Author Topic: 2020 Southeastern results  (Read 470 times)

Offline J Lacey

  • Sr. Member
  • **
  • Posts: 152
    • Shag Hill Custom Box Calls
2020 Southeastern results
« on: March 01, 2020, 12:16:46 PM »
Here is the full list of Winners of the 2020 Southeastern Call Makers Competition. Congratulations to all the winners and Thank you to everyone that participated!
2020 SOUTHEASTERN CALL MAKER COMPETITION

Best of Show  128 Thomas Waldron 
           
CLASS I Best of Class 109 Bill Barker

Category 1 Short Box 1  122 Jeff Lacey
 2  177 Tony Quarino
 3  202 David Halloran
 4  195 Jody Harrison

Category 2 Long Box 1  109 Bill Barker
 2  108 Bill Barker
 3  181 Tony Quarino
 4  123 Jeff Lacey

Category 3 One Sided Box 1  179 Tony Quarino
 2 180 Tony Quarino
 3 208 Brandon Washington
 4 N/A

CLASS II Best of Class 128 Thomas Waldron

Category 4 Slate 1      128 Thomas Waldron
 2 206 David Halloran
 3 112 Brion Whitten
 4 147 Rodney Gillikin

Category 5 Glass 1 115 Brion Whitten
 2 127 Thomas Weldon
 3 203 David Halloran
 4 113 Brion Whitten

Category 6 Other 1 136 Tim Sandford
 2 171 Kyle Osborne
 3 139 Tim Sandford
 4 201 David Halloran

2020 SOUTHEASTERN CALL MAKER COMPETITION

CLASS III Best of Class 124 Rick Alessandrini

Category 7 Turned Trumpet 1  124 Rick Alessandrini
 2  126 Kevin Poeschel
 3  130 Kevin Poeschel
 4  125 Kevin Dorsey

CLASS IV Best of Class 121 Kevin Rouse

Category 8 Wing Bone 1  121 Kevin Rouse
 2  129 Kevin Dorsey
 3  164 Larry Stephens
 4  N/A

CLASS V Best of Class 132 Michael Terefencko

Category 9 Scratch Box 1  132 Michael Terefencko
 2  142 Tim Sandford
 3  210 Brandon Washington
 4  146 Greg Greg Longuillo

Category 10 Push Pin 1  241 Nathan Wolfe
 2  242 Nathan Wolfe
 3  N/A
 4 N/A

Category 11 Trough 1  168 Kyle Osborne
 2  169 Kyle Osborne
 3  244 Nathan Wolfe
 4  244 Nathan Wolfe

2020 SOUTHEASTERN CALL MAKER COMPETITION

CLASS VI Best of Class 218 Brain Lawter

Category 14 Crow  1  218 Brian Lawter
 2  185 Daryal Gosey
 3  246 Nathan Wolfe
 4  194 Dylan Bearden

Category 15 Owl 1  167 Kyle Osborne
 2  207 Austin Hanks
 3  156 Shawn Kotchey
 4  188 Daryal Gosey

Category 16 All other calls 1  252 John Hood
 (Predator, Grunt, 2  220 Brian Lawter
 etc.) 3  213 Brandon Washington
 4  189 Daryal Gosey
2020 Ohio Buckeye World Champion
2020 GNCC Amateur National Champion

Offline gdc23

  • Sr. Member
  • **
  • Posts: 158
Re: 2020 Southeastern results
« Reply #1 on: March 17, 2020, 02:37:48 PM »
looks like this guy named Jeff Lacey did pretty good. Congrats !!